^

  • 1 Zapraszamy ,,,
    Tu znajdziecie książki najnowsze, polecane na forach internetowych. Nasi czytelnicy nie tylko mają dostęp do nowości wydawniczych, ale przede wszystkim czytają te nowości.
  • 2 Gorąca herbatka i dobra książka
    to najlepsze nie tylko na długie zimowe wieczory. Życzymy wszystkim miłośnikom czytania, aby nigdy nie zabrakło im ciekawych książek.
  • 3 Narcyza Żmichowska
    "Jedni piszą daleko piękniej niż żyć umieją, inni znów żyją daleko piękniej, niżby to najsławniejszy autor opisać potrafił"
  • 4 Czytając...
    pomyśl o przyjemnych rzeczach, cieple, smaku miodu, kwiatach...
  • 5 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
    obchodzony jest 23 kwietnia. Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej . Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
CDI

Biblioteka w ZSET


Centrum Dydaktyczno-Informacyjne

w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze

Cześć szkolna:

Część szkolna w I semestrze prawie nie była realizowana. Jedynie w ramach współpracy z Muzeum karkonoskim kilka klas skorzystało zgodnie z zwartym porozumieniem z niższych opłat za warsztaty i zwiedzanie wystawy Wokół Rynku Jeleniogórskiego z przewodnikiem oraz darmowych warsztatów m.in. czerpania papieru.

W ramach działań szkolnych w Muzeum Karkonoskim udział wzięli uczniowie:
a) w
warsztatach:
z klas: 1d dwukrotnie (nieodpłatnie), 2be, 2a, 3a
b) zwiedzanie wystawy Wokół Jeleniogórskiego Rynku:
z klas: 2a, 2be, 3a
Nauczyciele zaangażowani w realizację zadań projektu:
Koordynator całości (na płaszczyźnie międzyszkolnej) – Kazimiera Pitera
Koordynator projektu w ZSET – Ewa Steyer
Wsparcie w realizacji zadań międzyszkolnych: Małgorzata Sokołowska, Magdalena Niedośpiał, Irena Oleńkiewicz

Cześć międzyszkolna:

Na rok 2020 Prezydent Miasta Jelenia Góra przyznał na kontynuację międzyszkolnego projektu MMO 30 000 zł. na realizację projektu w szkołach ponadgimnazjalnych i szkołach podstawowych.

Imprezy międzyszkolne (szkoły ponadgimnazjalne) zrealizowane w XI edycji projektu:

Data

Nazwa wydarzenia

Uczestnicy (ilość szkół +ilość ucz.)

Organizator

4.10.2019

X Rajd Lingwistyczno-Krajoznwczy

Na trasie: Szklarska P.(KPN + Tygiel Waloński) – Wodospad Szklarki - Michałowice

8 szkół – 32U + 10 N (w tym przedstawiciel MK – Aneta Firszt)

K.Pitera/E.Steyer

29.10.2019

Wycieczka piesza na trasie: Borowice(cmentarzyk jeńców wojennych) – Wodospad Podgórnej - Podgórzyn

4 szkoły – 34U + 5 N

K.Pitera

25.11.2019

V konkurs na film lub prezentację o swojej miejscowości. Zgłoszono 4 prezentacje + 3 filmy

5 szkół - 20 U + 6 N   (w tym przedstawiciel MK – Aneta Firszt)

K.Pitera/M.Sokołowska

5.12.2019

Wycieczka autokarowa na trasie: Jelenia Góra- Siedlęcin – Wrzeszczyn + warsztaty w gospodarstwie edukacyjnym „Kowalowe Skały”

8 szkół – 32 U + 9 N

K.Pitera

16.12.2019

Koncert kolęd w językach obcych + wykład o polskich tradycjach Świat Bożego Narodzenia w Muzeum Karkonoskim

8 szkół średnich + 2 SP – 67U + 10 N

K.Pitera/A.Firszt (MK)

17.01.2020

Prezentacja blogów, stworzonych po wycieczce grudniowej oraz spotkanie z panią Martą Dworakowską (aktorką, podróżniczką, blogerką)

7 szkół - 28 U + 10 N(w tym przedstawiciel MK – Aneta Firszt)

K.Pitera/E.Steyer/M.Niedośpiał

       Ponadto odbyło się 6 spotkań z koordynatorami z 8 szkół ponadgimnazjalnych. Na bieżąco prowadzona jest strona projektu www.sudetyzachodnie.pl, gdzie umieszczane są krótkie notatki z wydarzeń, mało zdjęć jest publikowanych, ponieważ w wydarzeniach biorą udział uczniowie z różnych szkół i nie mam pewności, że zaakceptują fakt, że ich zdjęcia znalazły na stronie internetowej.
Szkoły podstawowe
W listopadzie, zgodnie z sugestią Prezydenta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka, przygotowałam pisma przewodnie, informację o projekcie i sam projekt, które przekazałam do akceptacji Pani Dyrektor ZSET . Materiały te miały być przesłane do wszystkich szkół podstawowych w Jeleniej Górze. W terminie wyznaczonym w piśmie przewodnim tylko 2 szkoły zgłosiły chęć udziału w projekcie: SP nr 1 i SP nr 2. W grudniu miało miejsce spotkanie, gdzie ustalono, że realizacja projektu ruszy w II semestrze, natomiast szkoły przygotowują scenariusz realizacji zadań projektu na płaszczyźnie szkolnej, a po feriach, na kolejnym spotkaniu będzie przygotowany plan działań na II semestr roku szkolnego 2019/2020.

31 stycznia 2020 r. Sprawozdanie sporządziła:

Kazimiera Pitera – koordynator międzyszkolnego projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety zachodnie”

 

Sprawozdanie z realizacji projektu Moja Mała Ojczyzna w II semestrze roku 2019/2020

Działania międzyszkolne:

Szkoły ponadgimnazjalne.
5 lutego 2020 -
5 lutego 2020 r. uczniowie z obszarem jeleniogórskich szkół średnich uczestniczyli w warsztatach w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie w ramach projektu Moja Mała Ojczyzna. Uczestnicy projektu wysłuchali niezwykle interesujący wykład o budowie geologicznej Ziemi, o tworzeniu gór i wulkanów z oferty naszego regionu. Zwiedzanie Zagrody wzbogacone zostało filmami, symulatorami, makietami, urządzeniami multimedialnymi. Druga część warsztatów poświęcona była zajęciom laboratoryjnym. Na pożegnanie pracownicy Zagrody „odpalili” miniaturę wulkanu.

Szkoły podstawowe
6 marca 2020 r.
6 marca 2020 miało miejsce pierwsze spotkanie uczniów Szkół Podstawowych w ramach projektu Moja Mała Ojczyzna -Sudety Zachodnie. Do projektu przystąpiło 5 szkól- SP2 w Jeleniej Górze, SP10 w Jeleniej Górze, SP11 w Jeleniej Górze, SP15 w Sobieszowie i SP z Łomnicy.

Delegacje 6 uczniów z każdej ze szkół wzięły udział w spacerze po centrum miasta "Poznajemy zabytki Jeleniej Góry" z przewodnikiem sudeckim i archeologiem panem Tomaszem Miszczykiem. Podczas spaceru uczniowie mogli poznać historię jeleniogórskiej starówki oraz ciekawostki dotyczące odwiedzanych zabytków. Spacer rozpoczął się w jeleniogórskim Rynku a zakończył przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W trakcie wycieczki po mieści wszyscy uczniowie pilnie notowali usłyszane treści. Następnie udaliśmy się do Muzeum Karkonoskiego, gdzie na wszystkich czekał pyszny poczęstunek oraz zadanie konkursowe.

Uczniowie w 3 osobowych grupach przygotowywali własną wersję legendy dotyczącej danego zabytku oraz kolorowali przydzielony im obrazek przedstawiający ten zabytek. 

Jury miało nie łatwe zadanie, ale po długiej debacie wybrali zwycięzców, którymi zostali:

1 miejsce: SP 11 

2 miejsce SP 11 

3 miejsce SP 10.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim zespołom wraz z opiekunami za mile spędzony czas. 

Działania szkolne:

W wyjeździe do Dobkowa z ZSET brało udział 6 uczniów z klasy 1d: Oskar Finowski, Emilka Łuczak, Anna Sławecka, Patryk Stuczyński, Natalia Kedzierska, Wiktoria Karpińska

Copyrigcht © 2024 PK